Autoholowanie

Kiedy już zatrzymamy się na środku drogi, warto wiedzieć gdzie zadzwonić po pomoc. Czy wystarczy autoholowanie, czy trzeba będzie wzywać lawetę. Wiele osób w przypadku niewielkich problemów z samochodem, zdaje się na pomoc mało doświadczonych znajomych. Niestety taka próba holowania pojazdu, często może wiązać się z dużym ryzykiem dla nas jak i innych uczestników ruchu. Zalecamy zatem skorzystać z naszych usług. Jesteśmy specjalistyczną firmą pomocy drogowej ze Szczecina, zapewniamy komfortowy transport państwa pojazdu w wyznaczone miejsce.

Tańsze autoholowanie?

Tańszym sposobem przetransportowania samochodu z punku A do B niż wzywanie lawety jest właśnie autoholowanie. Niestety występują usterki, które uniemożliwiają holowanie pojazdu. Zanim więc zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy przede wszystkim skontrolować sprawność podstawowych elementów samochodu jak: układ kierowniczy, hamulcowy jak również światła. Nie powinno się również holować samochodu uszkodzonego w wypadku.

Podstawowe narzędzie – lina holownicza

Podstawowym elementem jest odpowiednio solidna lina (grubość minimum 4-6 cm), która wytrzyma obciążenie pomiędzy dwoma samochodami. Nie należy holować samochodu leciwą liną, której wytrzymałość nie jest pewna. Natomiast pojazdy większych gabarytów jak autobusy czy samochody ciężarowe można holować jedynie poprzez użycie specjalnie do tego przeznaczonego metalowego łączenia z odpowiednimi mocowaniami, potocznie nazywanego “sztywnym holem”.

Jak holować?

Cały proces odbywa się poprzez zaczepienie liny w obu pojazdach do specjalnie w tym celu przeznaczonych zaczepów, najczęściej znajdujących się pod zderzakiem. Jest to jedyny prawidłowy sposób połączenia samochodów podczas holowania. Mocowanie liny do innych elementów konstrukcyjnych lub karoserii auta, może skończyć się dodatkowymi uszkodzeniami obu aut, a w skrajnych przypadkach spowodowaniem bardzo wysokiego zagrożenia na drodze. Zarówno pojazd holowany jak i holujący muszą mieć włączone światła. Dodatkowo z tyłu pojazdu holowanego musi być umieszczony trójkąt ostrzegawczy. Według przepisów prędkość holowania pojazdu nie powinna przekraczać 60 km/h poza terenem zabudowanym i 30 km/h w obszarze zabudowanym.

Profesjonalne i bezpieczne autoholowanie to podstawa!

Jazda na holu może wydawać się tak samo prosta jak prowadzenie sprawnego pojazdu przez doświadczonego kierowcę. Niestety, należy wtedy zwrócić uwagę na wiele szczegółów jazdy, o których nie zastanawiamy się podczas prowadzenia sprawnego auta np. odpowiedni naciąg liny holującej, prawidłowy łuk wchodzenia w zakręty, niedziałający układ wspomagania kierownicy i szereg innych aspektów. Jeżeli zatem Twoje auto uległo nawet drobnej awarii, nie wahaj się zadzwonić do nas po pomoc, zapewniając sobie przy tym bezpieczną i fachową usługę.

autoholowanie - fot. laweta